Farbu, ktorá svieti v tme pozná každý z nás. Väčšina si pri zmienke fosforovej farby spomenie na hračky a dekorácie, ktoré sú určené najmä pre deti. Vlastnosť svietiť v tme sa však dá využiť aj v mnohých iných oblastiach a jednou z nich je aj bezpečnosť na cestách. Istá firma z Austrálie prišla s unikátnym nápadom. Vyvinula špeciálnu farbu na cesty, ktorá má fosforové vlastnosti. Čiary, ktoré na budú na vozovke namaľované s touto farbou tak budú viditeľné aj za tmy bez toho, aby na ne bolo potrebné svietiť alebo používať elektrinu. Takáto úprava ciest bude vhodná najmä pre slabo osvetlené úseky a tiež pre zvýraznenie krajníc. Dĺžka svietenia čiar namaľovaných touto farbou sa odhaduje na 10 hodín za predpokladu, že cez deň prevládalo slnečné počasie. V prípade oblačných dní bude dĺžka aj intenzita svietenia o niečo nižšia.
Je jasné, že nejde o žiadnu prelomovú novinku, no v otázke zvyšovania bezpečnosti sa rátajú aj menšie zmeny k lepšiemu. Ide o pomerne nenáročný a účinný nápad, ktorý sa určite oplatí vyskúšať. Časom sa ukáže, či použitie takejto farby prinieslo niečo pozitívne a ak áno, možno sa začne používať aj u nás.
Od minulého týždňa je v Paríži najvyššia povolená rýchlosť 30 km/h. Mesto sa snaží podporiť chôdzu, používanie bicyklov a mestskej hromadnej dopravy. Okrem toho nové nariadenie má priniesť zníženie počtu dopravných nehôd, menej hluku a znečistenia.
Nízka maximálna povolená rýchlosť pritom v Paríži nie je žiadnou novinkou. Doteraz platila na približne 60 % územia Paríža, od minulého týždňa už platí pre celé mesto. Výnimku majú jedine hlavné cestné ťahy, kde vodiči môžu pridať na 50 km/h. Výrazné zníženie maximálnej povolenej rýchlosti je ďalším z radu zmien, ktorým sa v Paríži snažia eliminovať využívanie automobilov. Za posledné roky sa v tomto meste vybudovali desiatky kilometrov cyklistických tratí, sú tu zóny bez automobilov a dieselové autá sú zakázané.
Maximálna povolená rýchlosť 30 km/h platí aj v ďalších veľkých mestách, a to v Štrasburgu, Toulouse a Bordeaux.
Jednou z úľav, ktoré v čase pandémie pripravila vláda Slovenskej republiky sú aj zrušené pokuty za neplatnú technickú a emisnú kontrolu. Rezort dopravy a výstavby vydal nariadenie, podľa ktorého by žiadny držiteľ, ktorý jazdí na aute, ktorému skončila platnosť TK a EK v čase od 12.32020 nebude pokutovaný. Toto nariadenie platí do odvolania. Upozorňujeme však, že ak platnosť TK a EK skončila napríklad niekedy v januári alebo vo februári, teda dávno predtým, než bola vyhlásená mimoriadna situácia, vodič môže pokutu za neabsolvovanie týchto pokút dostať. V tom čase totižto nemal žiadne prekážky v tom, aby tieto kontroly pre svoje vozidlo zabezpečil.
Pri posudzovaní škodových udalostí vozidiel, ktorým TK a EK skončila po dátume 12.3.2020, budú poisťovne uplatňovať individuálny prístup. Spravidla však nebudú túto skutočnosť zohľadňovať v neprospech klienta.
Za telefonovanie za volantom by sme si mali priplatiť. Aspoň to sľubuje návrh novely cestného zákona, ktorý chce ministerstvo vnútra predložiť vláde do leta tohto roka. Rezort vnútra chce zaviesť úplný zákaz obsluhy mobilných telefónov počas šoférovania, ktorý sa bude vzťahovať aj na používanie audiovizuálnych a iných zariadení. Taktiež budú vodičov za porušenie zákona čakať vyššie pokuty, namiesto terajších 50 € sa budú udeľovať pokuty vo výške 100 €. Novela nepoteší ani vodičov, ktorí majú vodičský preukaz menej ako dva roky. Ak takýto vodič dvakrát poruší zákon, bude ho čakať preškolenie v autoškole, sedenie u dopravného psychológa alebo testy z pravidiel cestnej premávky.
Okrem prísnejších pravidiel a podmienok chce ministerstvo prostredníctvom novely zaviesť také zmeny, ktoré povedú k zrýchleniu procesov pri evidencii vozidla. Zavedená má byť možnosť doručenia tabuliek s evidenčným číslom priamo na adresu a tiež majú byť zrušené kontroly pri prehlasovaní vozidla medzi okresmi. V neposlednom rade chce rezort vnútra eliminovať vypisovanie papierových žiadostí pri evidencii vozidla. Podľa novely by sa do žiadosť mali vpisovať iba tie údaje, ktoré nemožno vyčítať z občianskeho alebo technického preukazu. Pripravovaná novela by teda mala priniesť viacero zmien. Úplný zákaz telefonovania za volantom vodičov asi nepoteší, rovnako ako mladších vodičov nepotešia prísnejšie podmienky Tieto zmeny by však mali viesť k väčšej bezpečnosti na našich cestách. Zmeny, ktoré sa týkajú evidencii vozidiel, by zasa mali priniesť zrýchlenie evidenčných procesov a úkonov.
V máji vstúpil do platnosti nový cestný zákon, ktorý nahradí pôvodnú 19-krát novelizovanú právnu reguláciu o prevádzke vozidiel. Rezort dopravy vypracoval novú právnu úpravu s cieľom zosúladenia právnych predpisov Slovenskej republiky s legislatívnymi požiadavkami Európskej únie. Komplexne prepracovaná právna regulácia prináša viaceré zmeny za účelom zvýšenia bezpečnosti na cestách, posilnenia ochrany životného prostredia a udržania rovnosti hospodárskej súťaže.
Prostredníctvom nového zákona chce ministerstvo tiež zabezpečiť používanie len schopných motorových vozidiel. Podľa novej právnej regulácie je od mája možná aj registrácia vozidiel s pravostranným riadením a chodcom je priznaná absolútna prednosť.
K emisnej kontrole zároveň pribudla aj tretia možnosť, takže výsledkom kontroly môže byť okrem "spôsobilé" a "nespôsobilé" aj "dočasne spôsobilé".
Upravený je aj systém technických kontrol. Zákon ukladá nižšie pokuty za technické kontroly a zmenil sa aj časový rozvrh, podľa ktorého majú byť tieto kontroly vykonávané. Tieto a ostatné zmeny, ktoré priniesol nový zákon, majú prispieť k zvýšeniu bezpečnosti na cestách a k zníženiu emisií.
Ťažká otázka. Nedá sa totiž všeobecne povedať, či sa máme pripraviť na zvyšovanie poistného, aj keď mnohé fakty tomu nasvedčujú. Zákonné poistenie je u nás totiž už dlhodobo jedno z najlacnejších v rámci Európy. Poisťovne tak veľakrát z neho dosahovali straty, ktoré vykrývali z iných, ziskových, produktov. Po zavedení novinky, ktorú však schválila vláda – a zaviedol sa 8 %-ný odvod do všetkých neživotných poistení – to už nebudú môcť robiť. Navyše na cestách je čoraz viac áut, čo logicky predpokladá viac poistných udalostí a aj náhrady škôd sú vyššie. Suma sumárum – o niečo sa poistné na zmluvné poistenie bude musieť zvýšiť.
Keďže sa musí uplatňovať systém bonusov a malusov, najviac si priplatia škodoví vodiči. Ďalej aj tí, ktorí jazdia na silných vozidlách registrovaných vo veľkých mestách. Naopak, na zákonnej poistke môžu ušetriť skúsení vodiči jazdiaci na starších a slabších vozidlách. Ďalej poisťovne ponúkame klientom rôzne druhy zliav, ako napr. vernostnú, za ročnú platbu poistného, za preukaz ZŤP, pre dôchodcov a pod. Prichádzajú aj s novinkami v podobe zohľadňovania značky vozidla, bonusov pre bezškodových vodičov starších ako 30 rokov, pre vozidlá staršie ako 12 rokov a podobne. Aj takýmto spôsobom sa pokúšajú v dobe mierneho zvyšovania cien PZP súperiť o klientov. Vy však nemusíte nikam chodiť. Stačí ak si vyplníte našu kalkulačku a nájdete si tú najvýhodnejšiu ponuku PZP vrátane všetkých zliav, ktoré poisťovne ponúkajú.
Aspoň na základe stanoviska Najvyššieho súdu SR zo dňa 3.6.2014. Dáva totiž za pravdu motoristom, že aj odletený kamienok spred idúceho vozidla je dôsledok prevádzky vozidla a ním spôsobená škoda by mala byť preplatená z povinného zmluvné poistenia vodiča.
Doteraz boli takéto situácie sporné a veľakrát klienti nemali šancu domôcť sa svojich práv. Poisťovne odmietali preplácať škody na čelnom skle, hoci sa aj Národná banka Slovenska postavila na stranu klienta vydaním svojho stanoviska. Keďže však nemalo právnu váhu, poisťovne sa ním nemuseli riadiť. Stanoviskom Najvyššieho súdu sa však už musia. Ak teda aj napriek tomu budú trvať na odmietnutí plnenia škody, klient má právo obrátiť sa na súd a podľa prijatého precedensu tento súd aj vyhrá. Poisťovňa sa tak bude len vystavovať zbytočným komplikáciám a súdnym poplatkom. Takže určite môžeme túto zmenu pokladať za výhodnú a prospešnú pre klientov.
Pri uzatváraní zákonného poistenia sú od držiteľa vozidla potrebné viaceré údaje, či už o ňom alebo o jeho vozidle. Tie potom obsahuje aj samotná poistná zmluva a dokumenty preukazujúce uzatvorené PZP. Je dôležité mať tieto údaje vždy aktuálne a v poriadku.
Môže sa však stať, že ste zmenili trvalé bydlisko, priezvisko (ak ide o ženu) alebo ste menili ŠPZ auta, a tým pádom aj technický preukaz. Podobných prípadov môže byť viac. Všetky zmeny, ktoré nastanú a majú vplyv na uzatvorenú poistnú zmluvu, by ste mali však čo najskôr nahlásiť svojej poisťovne. Tá vám údaje v systéme opraví a zašle nové dokumenty, ak to bude potrebné. Väčšinou k tomu nepotrebujete nič, len doklad o zmene, ako napr. nový technický preukaz, občiansky preukaz a podobne, resp. ich kópie.
Slovenská kancelária poisťovateľov (SKP) v spolupráci s obvodnými úradmi kontroluje, či majú vozidlá evidované v SR uzatvorené zákonné poistenie. V prípade, že zistí kancelária opak, informuje príslušný obvodný úrad a ten začne správne konanie voči držiteľovi vozidla. Zo zákona musí byť totiž každé vozidlo poistené, aj to nepojazdné, pokiaľ nie je z evidencie odhlásené.
V prípade, že si držiteľ zákonnú povinnosť nesplnil, je to správne riešenie a patrí mu pokuta. Môže sa však aj stať, že je medzi poistnou zmluvou a údajmi v databáze registrovaných vozidiel len menšia odchýlka, ale poistenie je uzatvorené. Aby sa čo najviac obmedzilo zasielanie výziev na preukázanie platnosti poistenia aj takýmto držiteľom, SKP pripravila na svojich stránkach praktickú aplikáciu. Stačí, ak si do nej držiteľ vozidla vloží číslo svojej zmluvy a názov poisťovateľa a systém mu jeho údaje zobrazí. V prípade, že zistí chybu, môže ihneď požiadať a navrhnúť opravu, ktorá sa po schválení poisťovateľom dostáva do systému. Je to zároveň aj dobrá kontrola toho, či je vôbec vaše číslo poistnej zmluvy správne, a tým pádom aj zákonné poistenie platné. Nemyslíte?